Hoppa till sidans innehåll

Historik


SRF 7s tävlingar

 

1981

SRF´s JubileumsCup Herr

1. Karlstad RK

2. RK Getingarna

3. Attila RG

4. Sthlm Exiles RF

5. Enköping RK

6. RK Troján

 

1986

Svenska Cupen 7s Dam

1. Enköping RK

2. RK Getingarna

3. Riddarsporren RK

 

1987

Svenska Cupen 7s Dam

1. Enköping RK

2. Trollhättan RC

 

1988

Svenska Cupen 7s Dam

1. Enköping RK

2. RK Getingarna

3. RK Reuter

 

1989

Svenska Cupen 7s Dam

1. Stockholms RK

2. Troján/Reuter

3. Enköping RK

4. Riddarsporren RK

5. Wexiö RK

6. Sigtuna RC

 

Svenska Cupen 7s Junior

1. Malmö RC

2. Borås RK

3. Wexiö RK 1

4. Karlstad RK

5. Enköping RK

6. Wexiö RK 2

 

1990

Svenska Cupen 7s Dam

1. Stockholm RK

2. Enköpings RK

3. Pingvin RC

4. NRK Trojàn

5. Vänersborg RK

6. Riddarsporren RK

7. Wexiö RK

 

Svenska Cupen 7s Junior

1. Malmö RC

2. Vänersborgs RK

3. Wexiö RK 1

4. Wexiö RK 2

5. Spartacus RFUC

 

1991

Svenska Cupen 7s Dam

1. Stockholms RK

2. NRK Troján

3. Pingvin RC

4. Vänersborgs RK

5. Riddarsporrens RK

6. Wexiö RK

7. Tuve Wasp RFC

 

Svenska Cupen 7s Junior

1. Borås RFC

2. Sthlm Exiles RF

3. Vänersborgs RK

3. Wexiö RK

 

1996

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Arrangerades ej?)

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Stockholm)

1. Vänersborgs RK

2. Sthlm Exiles RFC

3. NRK Troján

4. Uppsala RFC

5. Enköping RK

6. Göteborgs RK

7. Pingvin RC

8. Ronneby RC

9. Vänersborgs RK 2

10. Karlstad RK

11. Sthlm RFC 2

12. Södertälje RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Enköping)

1. Södertälje RK

2. Vänersborgs RK

3. Sthlm Exiles RFC

4. NRK Troján

5. Pingvin RC

6. Uppsala RFC

7. Malmö RC

8. Enköping RK

9. Sandviken RC

10. Wexiö RK

 

1997

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Enköpings RK

2. Karlskrona RK

3. Exiles RFC

4. Vänersborgs RK

5. Södertälje RK

6. Uppsala RFC

7. Spartacus RUFC

8. HRC Gripen

9. RK Attack

10. Ronneby RC

11. Flottans RK

12. Wexiö RK

13. Karlskrona RK II

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Göteborg)

1. Exiles RFC

2. Vänersborgs RK

3. Pingvin RC

4. Enköpings RK

5. Spartacus RUFC

6. Ronneby RC

7. Enköpings RK II

8. Karlstads RK

9. NRK Troján

 

1998

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Baltic Sevens, Karlskrona

1. Vänersborgs RK

2. Södertälje RK

3. Enköpings RK

4. Stockholm Exiles RFC

5. Karlskrona RC

6. Attila RG

7. Kungliga Flottans RK

8. Ronneby RK

9. Red Wolves

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Vänersborg)

1. Enköpings RK

2. Stockholm Exiles RFC

3. Vänersborgs RK

4. Spartacus RUFC

5. Uppsala RFC

6. Falcon Ladies

7. Ronneby RC

 

1999

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Enköpings RK

2. Vänersborgs RK

3. Ronneby RC

4. Spartacus RUFC

5. Stockholm Exiles RFC

6. Red Saints RC

7. Karlstads RK

8. Karlskrona RC

9. Enköpings RK II

10. Wexiö RK

11. Stockholms Polisens RC

12. Uppsala RFC

13. Kungliga Flottans RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Vänersborg)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Enköping RK

3. Vänersborgs RK

4. Pingvin RC

5. Spartacus RUFC

6. Trollhättans RC

7. Wexiö RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Baltrex, Litauen

2. Pingvin RC

3. Karlskrona RC

 

2000

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Baltrex, Litauen

2. Peugeot

3. Stockholm Exiles RFC

4. Red Saints RC

5. Enköpings RK

6. Karlskrona RC

7. Ronneby RC

8. Wexiö RK

9. Kungliga Flottans RK

10.Stockholmspolisens RC

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Stockholm Exiles RFC

2. Enköpings RK

3. Vänersborgs RK

4. Pingvin RC

5. Attila RG

6. Wexiö RK

7. Spartacus RUFC

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Baltrex, Litauen

2. Frölunda RK

3. Enköpings RK

4. Pingvin RC

 

2001

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Vänersborg RK

2. Karlskrona RC I

3. Stockholm Exiles RFC

4. Baltrex, Litauen

5. Stockholmspolisen RC

6. Ronneby RC

7. Red Saints RC

8. Södertälje RK

9. Wexiö RK

10. Flottan/AMF

11. Karlskrona RC II

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Vänersborgs RK
2. Stockholm Exiles RFC
3. Enköping RK
4. Wexiö RK

5. Stockholm Schoolgirls RFC

6. Spartacus RUFC

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Baltic Sevens, Karlskrona)

1. Baltrex I

2. Baltrex II

3. Vänersborg RK

4. Enköping RK

5. Red Saints RC

 

2002

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Enköping)

1. Vänersborgs RK

2. Enköpings RK

3. Hammarby IF

4. Södertälje RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Enköping)

1. Vänersborgs RK

2. Sthlm Exiles RFC

3. Enköping RK

4. Attila RG

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Enköping)

1. Vänersborgs RK

2. Enköpings RK

3. Södertälje RK

 

2003

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Scandinavian Open, Köpenhamn)

1. Vänersborgs RK

2. Pingvin RC

3. Linköping RK

4. Karlskrona RC

4. Södertälje rK

6. Red Saints RC

7. Attila RG

7. Lugi RK

9. Malmö RC

9. Spartacus RUFC

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Scandinavian Open, Köpenhamn)

1. Vänersborgs RK

2. Sthlm Exiles RFC

3. Spartacus RUFC

4. Attila RG

5. Pingvin RC

6. Enköping RK

7. Wexiö RK

7. Linköping RK

9. Lugi RK

9. Sthlm Exiles RFC 2

 

Svenska Mästerskapen 7s P19 (Årsta)

1. Vänersborgs RK

2. Spartacus RUFC  (Svenska Mästare efter protest)

3. Sthlm Exiles RFC

4. Södertälje RK

5. Enköping RK

6. Attila RG

 

Svenska Mästerskapen 7s F19 (Årsta)

1. Attila RG

2. Sthlm Exiles RFC (Svenska Mästare efter protest)

3. Vänersborgs RK

 

2004

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Vänersborg)

1. Vänersborgs RK

2. Göteborg RK

3. Linköping RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Vänersborg)

1. Göteborgs RK

2. Vänersborgs RK

3. Wexiö RK

4. Malmö RC

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Vänersborg)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Vänersborgs RK

3. Spartacus RUFC

 

2005

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Lund)

1. Enköping RK

2. Vänersborgs RK

3. Pingvin RC

4. Ronneby RC

5. Malmö RC

6. Lugi RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Lund)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Vänersborgs RK

3. Pingvin RC

4. Malmö RC

5. Lugi RK

 

2006

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Malmö)

1. Malmö RC

2. Pingvin RC (WO)

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Malmö)

1. Pingvin RC

2. Sthlm Exiles RFC

3. Malmö RC

4. Lugi RK

 

2007

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Enköping)

1. Enköping RK

2. Rosslyn Park

3. Rosslyn Park 2

4. Red Saints

5. RK Attack

6. Örebro UIF

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Enköping)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Enköping RK

3. Malmö RC

4. Uppsala RFC

5. Vänersborgs RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Damjunior (Enköping)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Enköping RK

 

2008

Svenska Mästerskapen 7s Herr (?)

1. Enköpings RK

2. Stockholm Exiles

3. Bromma Red Saints

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (?)

1. Göteborg RF

2. Enköping RK

3. Uppsala RUFC

4. HRC Gripen

5. Sthlm Exiles RFC

 

Svenska Mästerskapen 7s P19  (?)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Enköping RK

 

2009

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Enköping)

1. Enköpings RK

2. Attila RG

3. Vänersborgs RK

4. Umeå RC

5. RK Attack

6. Visby RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Enköping)

1. Göteborg RF

2. Enköping RK

3. Attila

4. Umeå

 

Svenska Mästerskapen 7s Junior (Enköping)

1. Vänersborgs RK

2. Södertälje RK

3. Hammarby IF

4. Enköping RK (WO)

 

2010

Svenska Mästerskapen 7s Herr (SM-veckan Malmö)

1. Enköpings RK

2. Vänersborgs RK

3. Malmö RC

4. Göteborgs RF

5. HRC Gripen

6. Pingvin RC

7. Linköping RK

8. Spartacus RUFC

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (SM-veckan Malmö)

1. Göteborg RF

2. Enköping RK

3. Malmö/Pingvin

4. Sthlm Exiles RFC

5. Attila

6. Lugi RK

 

2011

Svenska Mästerskapen 7s Herr (SM-veckan Halmstad)

1. Sthlm Exiles RFC

2. Hammarby IF

3. Vänersborgs RK

4. Enköping RK

5. Pingvin RC

6. HRC Gripen

7. Göteborg RF

8. Attila RG

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (SM-veckan, Halmstad)

1. Malmö RC

2. Attila RG

3. Lugi RK

4. Göteborg RF

 

2012

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Malmö)

1. Enköpings RK                                                                                                      

2. Hammarby IF                                                                                                       

3. Vänersborgs RK                                                                                                                         

4. Pingvin RC                                                                                                                                 

5. Södertälje RK                                                                                                       

6. Lugi Lions Rugby Club                                                                                        

7. Attila RG                                                                                                              

7. Malmö RC                                                                                                                                  

9. HRC Gripen                                                                                                                               

10. Göteborgs RF                                                                                                                           

11. Wexiö RK                                                                                                                                

11. Kalmar Södra IF                                                                                                                      

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Malmö)

1. Göteborgs RK

2. Enköpings RK 

3. Attila RG 

4. Lugi RC 

5. Malmö RC 

6. Pingvin RC 

7. Vänersborgs RK (Deltog utom tävlan)

 

Svenska Mästerskapen 7s P20 (Malmö)

1. Pingvin RC

2. Wexiö RK 

3. Malmö RC 

 

2013

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Enköping)

1. Vänersborgs RK

2. Enköping RK

3. Södertälje RK

4. Pingvin RC

5. Linköping RK

6. Kalmar Södra IF

7. Hammarby IF

8. Wexiö RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Enköping)

1. Göteborgs RF

2. Sthlm Exiles RFC

3. Lugi RK

4. Vänersborg

5. Pingvin RC

6. Kalmar Södra IF

7. Umeå

8. Enköping RK

9. Attila RG

10. Malmö RC

11. Södertälje RK

12. Uppsala RFC

 

2014

Svenska Mästerskapen 7s Herr (SM-veckan, Borås)

1. Enköping RK

2. Södertälje RK

3. Vänersborgs RK

4. Sandviken RK

5. Göteborgs RF

6. Wexiö RK

7. Borås RFC

8. Ronneby RC

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (SM-veckan, Borås)

1. Göteborgs RF

2. Enköping RK

3. Pingvin RC

4. Sthlm Exiles RFC

5. Attila RG

6. Vänersborgs RK

7. Ronneby RC

8. Lugi RK

 

2015

Svenska Mästerskapen 7s Herr (Borås)

1. Södertälje RK

2. Göteborg RF

3. Vänersborgs RK

4. Wexiö RK

5. Linköping RK

6. Attila RG

7. Sandviken RK

 

Svenska Mästerskapen 7s Dam (Borås)

1. Göteborgs RF

2. Sthlm Exiles RFC

3. Pingvin RC

4. Vänersborgs RK

5. Malmö RC

6. Ronneby RC

7. Enköping RK

8. Uppsala RFC

Uppdaterad: 2016-04-24 17:01
Skribent: Emanuel Hedeberg
Epost: This is a mailto link

_